Meridiánová masáž (APM)

MUDr. Zdeněk Šos

MUDr. Zdeněk Šos je vedoucím lékařem rehabilitačního oddělení v Horšovském Týně. Má přes 22 let odborné a 5 let pedagogické praxe.

Je autorem knihy "Meridiánová masáž /Akupunkt-masáž dle Willyho Penzela (APM)" /vydalo Poznání/, z které citujeme několik odstavců.

Převzato z knihy

" Počátkem 90.let jsem v Heyenu absolvoval studium této metody, stal jsem se lektorem a obdržel jsem licenci k výuce. V naší zemi se pro Penzelovu metodu vposlední dobe vžívá spíše název "meridiánová masáž" (proto jsem ho použil i v názvu knihy).

Hned od počátku mne zaujala kom plexnost přístupu Penzelovy metody,kdy se snaží využít ke své práci všech základních pravidel, která východní medicína, nabízí. Zájemce dostává studiem velmi solidní základ pro svoji masážní práci a samozřejmě i základ pro další studium. Metoda je vhodná pro všechny maséry a fyzioterapeuty, jednotlivých postupů ale mohou využít i lékaři a akupunkturisté.

Penzelův přístup mne nabídl mnoho odpovědí a nový, komplexnější pohled na pacienta.

Penzel pracuje výhradně na meridiánech. Léčení pomocí bodů používá pouze jako doplněk své metody, tedy až když je dráha průchodná. Před každým léčením důsledně provádí diagnostiku; a nepoužívá "recepty". Masáž je doplněna ošetřením jizev,kloubů a páteře. Zde Penzel dominuje svými mobilizačními technikami. Metoda je velmi bezpečná a použitelná i u starých lidí a dětí, neboť odpadá strach z aplikace jehel. V současné době je nezanedbatelnou skutečností, že masáž není invazivní metodou a nehrozí tedy nebezpečí poškození kůže a vniknutí infekcí.

Drtivá většina potíží pacientů, kteří naplňují a přeplňují čekárny našich ordinací, však je řešitelná jednoduchými prostředky, často samoléčitelskými. Východní medicína umožňuje vstupovat do léčebného systému nejen lékařům, ale i středně vzdělanému zdravotnickému pracovníkovi a dokonce i laikovi. Nevidím problém v tom, kdo vyléčil pacienta. Je jedno, zda jsem to byl já, nebo můj kolega, anebo soused s bylinkami.

Lidské tělo má obrovské vlastní regenerační schopnosti, které má správný lékař, léčitel nebo bylinář podpořit a pomoci pacientovi najít cestu k opětovné rovnováze. Zdůrazňuji zde zvláště funkci rádce a pomocníka.

Vývoj metody si vyžádal mnoho úsilí a píle při studiu i praxi. Určitě totéž čeká i Vás.

Další informace z knihy

Kontakt na MUDr. Zdeňka Šose:

rehabilitační pracoviště informace o masážích APM

 

poslední aktualizace dne 11.6.2008